[PL] Warsztat m.ike'a

Jeśli chcecie pokazać swoje *ukończone* prace, to trafiliście we właściwe miejsce
Forum rules
Prosimy, abyście w tym dziale starali się zamieszczać prace i dyskusje na temat gotowych modeli. Jeśli macie fotki WIP (tzn. z przebiegu prac), to zamieśćcie je w stosownym dziale i ewentualnie podajcie link do takiego tematu w poście z gotową pracą.
mr_Denial
Posts: 364
Joined: 28 Sep 2010, o 11:15

Re: [PL] Warsztat m.ike'a

Post by mr_Denial »

Powiem ciebie chłopaku, że jak na ćwiczenia związane z czystym malowaniem, to żeś sobie wybrał nie lada modele.
Nie dość, że to "Kejos", nie dość, że W40K, to jeszcze Nurgle. Badziew na nich wisi tonami, a liczba detali okrutnie przytłacza.

No jest trochę jak pisał Przemo - ciemno i mało czytelnie.
Przy tych modelach chyba czułeś się zobligowany do klimatu i flufu i chciałeś posyfić trochę,
a z twoją manierą malowania zadrapań i weatheringu(ten ostatni ci przeważnie nieźle wychodził) wyszło ci trochę średnio.
Na dodatek malujesz metaliki, które w moim odczuciu ciężko zrobić dobrze.

Na moje trzeba popracować nad dokładnością, separacją elementów i znacząco nad kontrastem.
Nie spiesz się! Ty zdajesz sobie sprawę, że te tutki od MM są edytowane ? że sporo rzeczy powstaje poza kamerą i realny czas malowania jest dłuższy ?
Nie spinaj się na malowanie masowe oraz na malowanie na czas, bo wtedy przeważnie kończy się fun,
leci jakość i zamiast jednej niezłej figurki masz 3 modele nijakie.

Olej zadrapania, olej weathering, pomaluj prosto ale czytelnie z nastawieniem na dobre światło i kontrast(od czarnego w najgłębszych cieniach do białego w największych światłach).
Jak będziesz miał taki model, to możesz zacząć wtedy jechać ze swoimi zadrapaniami i paćkajami z rdzy, pajęczyny itd.
Może ciebie pomoże jak sobie zrobisz fotki przed i po? Następnie na końcu zweryfikujesz jaka jest różnica.

Akurat ten weekend co przyjeżdżasz to kiepsko u mnie z czasem, przyjeżdża siostra w odwiedziny z "young blood' em" jeszcze we brzuchu ;)
Maru
Camera Expert
Camera Expert
Posts: 3631
Joined: 4 Jun 2005, o 01:22

Re: [PL] Warsztat m.ike'a

Post by Maru »

czeci lipca to niedziela ... a jesteś do kiedy ??
"GOOD RACK CAN MAKE A DONKEY ATTACK LION"
http://maru.worldblogcafe.com/
Image
arctica
Too fast for the rest of us
Posts: 3257
Joined: 26 Dec 2007, o 18:33
Location: UK

Re: [PL] Warsztat m.ike'a

Post by arctica »

That's awesome work i love your colour choices and the weathering you've applied to the model. It all works really well and i like it alot. Great stuff :) are the white cobweb strands created from plastic glue?
Mike

Re: [PL] Warsztat m.ike'a

Post by Mike »

chciałeś posyfić trochę,
Chciałem.
a z twoją manierą malowania zadrapań i weatheringu(ten ostatni ci przeważnie nieźle wychodził) wyszło ci trochę średnio.
Bo ja bym chciał gładkie przejscia, dobry kontrast i weathering. Takie cukierki z pod szafy.
Na dodatek malujesz metaliki, które w moim odczuciu ciężko zrobić dobrze.
Nie lubię NMM. Nie lubię go tak bardzo, że zwashowany metalik bardziej mi się podoba. Muszę nad TMM posiedzieć.
Na moje trzeba popracować nad dokładnością, separacją elementów i znacząco nad kontrastem.
Mam problem z separacją elementów, oj straszny problem.
Co do kontrastu, co nie zrobie to ciągle widze że za mało, ale nie wiem jak zrobić lepiej.
Nie spiesz się!
Ale jak nie skończę figurki w 3 dni to zaczynam nanosić masę poprawek i końcowy efekt pokazuje po roku ;).
Ty zdajesz sobie sprawę, że te tutki od MM są edytowane ?
Nie :bonk:. To by wiele wyjasniało. Pewnie mokre palety też mają gdzieś schowane ;).
Nie spinaj się na malowanie masowe
Nie maluje masowo, jak czuje że jeden model zaczyna mnie nudzić, łapie za kolejny.
bo wtedy przeważnie kończy się fun
Fun się kończy gdy konfrontuję to co sobie wyobraziłem z tym co otrzymałem.
Jak będziesz miał taki model, to możesz zacząć wtedy jechać ze swoimi zadrapaniami i paćkajami z rdzy, pajęczyny itd.
Wiem, czasami nie mogę się powstrzymać :P
czeci lipca to niedziela ... a jesteś do kiedy ??
Do wtorku/środy.

@arctica:thx
are the white cobweb strands created from plastic glue?
Nope, cotton wool and varnish.

Czyli teraz tylko wystarczy zrobić kontrast na figurce, jak między waszymi komentarzami, a komentarzem arctica.
Szarego i zielonego malowałem jak jeszcze nie miałem nowego aerografu, wszystko robione pędzlem, wielka podnieta że w końcu udało mi się kontrasty do białego zrobić. Dzisiaj siadłem z aerografem do czarnego pana i chyba będzie elegancko. Może ja się do pędzla po prostu nie nadaje, cierpliwości brak.
Mike

Re: [PL] Warsztat m.ike'a

Post by Mike »

Wróciłem do tego co mi wychodziło, czyli skrobanki. Według rad, pierwsze było czyste malowanie, dopiero potem potraktowałem go przybrudziłem. Mam nadzieję że już jest lepiej, ciągle widzę za mały kontrast, ale na pancerzu ciężko było zdziałać więcej aerografem za 19$ (z wliczoną przesyłką). Myślę że jak dorwę coś lepszego to uda mi się małe, białe blinki porobić. Z pędzlem mi kompletnie nie wychodzi, więc ograniczam się do opcji eko (w&n 3 sztuki, za 20-30zł z plastycznego).

WiPek na ukończeniu, malowany podczas oglądania 2giej części Piratów (pomijając czas na zrobienie rdzawego podkładu i nałożenia lakieru). Zdjęcie z tyłu trochę przyciemne, ale lepsze będą jak skończę. Mam nadzieje że widać że rozjaśnienia to rozjaśnienia, a nie lampka ;).
Oczywiście, prośba o krytykę (mam nadzieję że po ostatniej widać postęp).
ImageClick to see full-sized image
ImageClick to see full-sized image

Do tego tak do pośmiania, ćwiczyłem NMM, ale to nie jest raczej technika dla mnie :bonk:
ImageClick to see full-sized image

Ktoś może pamięta ile idzie paczka z maelstromgames? Zamówiłem figsy na konkurs i boję że nie dojadą na czas.
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Warsztat m.ike'a

Post by mahon »

To są prace wczesnego Jarheada. Późny Jarhead jest już staranniejszy i śmielszy ^^
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
mr_Denial
Posts: 364
Joined: 28 Sep 2010, o 11:15

Re: [PL] Warsztat m.ike'a

Post by mr_Denial »

"Z pędzlem mi kompletnie nie wychodzi"
Mój przyjacielu, bez pędzla daleko nie zajedziesz w tej skali ;).
Na moje chcesz osiągnąć mega efekt w krótkim czasie, co jest trudne, a nawet bardzo.
W tych tutkach od MM, które śledzisz, Bohun się zwierzał, że takiego felka lubi skończyć w 5 dni.
Zakładając, że jest to jego praca i robi to 8h dziennie albo więcej.... bo lubi, to sam sobie przelicz ile pracy wkłada w jednego felusia.

Model zasadniczo cierpi na brak kontrastu, większość powierzchni jest płaska.
Zrób raz jak cię proszą, nawet aerografem - pojedź prawie do bieli i czerni.
Popraw potem pędzlem.

Ten NMM nie jest taki zły na nogach.

Obecnie felek choć zły nie jest, to raczej wpada w kategorię "more of the same" - czyli kolejny koleżka do grania w twoim starym stylu i zrobiony na pół gwizdka(zachowawczo i bez eksperymentów). Ja wiem, że to trudne zrobić coś inaczej od tego co się umie, ale jak nie zaczniesz, to w życiu nie osiągniesz pożądanego przez ciebie efektu.
Obecnie model ma klimat twoich wcześniejszych prac - jest ciemny, stłumiony, obskrobany i opaćkany dobrze, ale jednocześnie mało czytelny i z odległości większej jak 20 cm wygląda mdło i ciężko skapować co na nim jest wymalowane.

Jeśli tak lubisz malować, to cię zadowala, to się za przeproszeniem odpie... :lol: i nie będę więcej mędrkował w temacie ;)
Natomiast jeśli rzeczywiście chcesz pomalować coś inaczej, to trzeba pracy nad kontrastem, czytelnością i dokładnością malowania.
mahon
Super Villain
Super Villain
Posts: 23961
Joined: 31 Mar 2005, o 23:36
Location: Poznan, Poland
Contact:

Re: [PL] Warsztat m.ike'a

Post by mahon »

mr_Denial wrote:Zrób raz jak cię proszą, nawet aerografem - pojedź prawie do bieli i czerni.
może spróbuj tak: połowa powierzchni na biało, połowa na czarno, a potem środek zamalowuj do znudzenia laserunkami, aż wygładzą przejście.
możesz sobie uprościć malując choćby niedbałe przejście podkładowe - potem się wygładzi górnymi warstwami.

spróbuj poświęcić gładkość dla kontrastu. do gładkości wrócisz potem...
-- Mahoń

Image

Back in the garage with my bullshit detector
Mike

Re: [PL] Warsztat m.ike'a

Post by Mike »

Dzięki za szybką odpowiedz!
Mój przyjacielu, bez pędzla daleko nie zajedziesz w tej skali .
Chcę ograniczyć pędzel do detali, cieniutkich kreseczek i nakładania farb typu clear ;).
Na moje chcesz osiągnąć mega efekt w krótkim czasie, co jest trudne, a nawet bardzo.
Dokładnie. Nie jest tak, że męczy mnie malowanie figurek, po prostu z każdym dniem rośnie szansa że zaczne nanosić zbędne poprawki, które zniszczą dobry efekt.
to sam sobie przelicz ile pracy wkłada w jednego felusia.
Po 40h malowania zdążyłbym kilkukrotnie przemalować model ;).
Model zasadniczo cierpi na brak kontrastu, większość powierzchni jest płaska.
Mówimy o niebieskim? Cholera, wydawało mi się że już kontrast jest, czarno białe zdjęcie też pokazywało, że płasko nie jest. Ale sam pewnie to za miesiąc dopiero zauważe, dobrze że jest kogo spytać.
Ten NMM nie jest taki zły na nogach.
A bo tam głównie skończony jest.
i nie będę więcej mędrkował w temacie
Ani się waż!
czytelnością
Jak gruby krawędzing mam robić, żeby było bardziej czytelnie?
może spróbuj tak: połowa powierzchni na biało, połowa na czarno, a potem środek zamalowuj do znudzenia laserunkami, aż wygładzą przejście.
Laserunki były, tylko ze z psikawy. Trochę białego mało, ogólnie zły kolor sobie wybrałem do ćwiczeń, a przez nieużycie taśmy maskującej farba leciała na pomalowane elementy przez co się trochę spłaściło.
Jak to wygląda? Jak ktoś ma czas to może w paintcie zaznaczyć strzałeczkami co ok, a co nie. Światło tak rozłożone, bo pucha będzie leżeć w błocku.
ImageClick to see full-sized image
ImageClick to see full-sized image
ImageClick to see full-sized image
Camelson
Jarek Wędrowniczek
Posts: 406
Joined: 13 Dec 2008, o 22:49
Contact:

Re: [PL] Warsztat m.ike'a

Post by Camelson »

mahon wrote:To są prace wczesnego Jarheada. Późny Jarhead jest już staranniejszy i śmielszy ^^
Dokładnie! coś w tym jest! :)

Ale mimo wszystko to Smerf mi sie bardzo podoba :) Propsy!
Post Reply